Vodík a jeho potenciál se zdá být nekonečný. Není to ale jen energetika a mobilita, kde vodík bude zřejmě zásadním prvkem budoucnosti. Důležitou roli sehraje také v péči o naše zdraví, což dokazuje společnost H2 Global Group Ostravy, která otevírá nové vodíkové možnosti lidem s cílem pomoct jim žít zdravěji a kvalitněji po všech stránkách. 

Energetika, mobilita, těžký průmysl. To jsou odvětví, ve kterém se využití vodíku řeší už dlouhá léta. V Japonsku se ale na dvě molekuly, které tvoří téměř celý vesmír, vědci dívali zas a znovu až přišli na úžasnou věc. „Mnohé studie ukazují, že molekulární vodík může mít ochranný účinek při různých onemocněních a zánětech. Podle profesora tokijské univerzity a otce vodíkové biomedicíny, který je zároveň viceprezidentem pro vědu a výzkum naší společnosti Shigeo Ohty, je molekulární vodík nejsilnější selektivní antioxidant. To znamená, že může eliminovat volné radikály a tím pomoci ochránit buňky před poškozením a zánětem,“ vysvětluje prezident společnosti H2 Global Group David Maršálek důvody založení společnosti, která vyrábí produkty a přístroje na molekulární vodík pro zdravotnictví, lázeňství, sport nebo chovatelství.

Vodík pro každého
Existuje mnoho způsobů, jak si v těle zvýšíme množství molekulárního vodíku jako antioxidantu. Například inhalací plynu, který je možné užívat přes nosní, ušní nebo oční brýle, nebo skrze vodíkem nasycenou vodu, která se pije. Podle prof. Shigeo Ohty je využití molekulárního vodíku jako medicinálního plynu v terapeutických procedurách velmi široké – u problémů s kůží počínaje, přes respirační onemocnění včetně nemoci covid-19, potíže v trávicím traktu, hojení ran, tlumení zánětlivých procesů v organismu a změny v buněčném metabolismu, až po zkracování doby regenerace namáhaných či poškozených svalů a tkání. Proto ho v Japonsku využívá více než 200 soukromých klinik.

„Mimo to jsme s PharmDr. Milanem Krajíčkem vyvinuli potravinové doplňky, které podpoří přirozenou tvorbu vodíku ve střevech, protože právě tam se utváří naše imunita. Nejlepší na tom je, že žádný výzkum neobjevil nežádoucí účinky vodíku a také není možné se jim předávkovat.“

Domácí vodíkové lázně
Tým odborníků pod vedením primáře MUDr. Josefa Petáka, viceprezidenta společnosti pro lázeňství a balneo, po několikaletém výzkumu jako první na světě představil sílu účinku vodíkových procedur. Stále více lázeňských domů v Česku i zahraničí proto využívá naše know-how a to molekulární vodík ve formě inhalací, ale také v koupelích, zábalech nebo masážích. „Podle našich dosavadních zkušeností́ vodík zvyšuje účinek tradičních lázeňských procedur,“ potvrzuje primářka lázní Teplice nad Bečvou MUDr. Gabriela Hanslianová, která doporučuje vodík svým pacientům už několik let. Že nemáte na lázně čas? Nevadí. Můžete mít stroj na výrobu vodíku doma. Například kompaktní generátor vodíku i150 je tak malý, že je možné ho pohodlně přenášet například z nočního stolku k televizi nebo ho půjčit babičce. „Malá krabička na vodík tak může zlepšit zdraví a život celé rodině,“ uzavírá David Maršálek.