Po letním testování vyhodnotili na Mostecku také zimní zátěžové zkoušky vodíkového autobusu slovenské výroby. Vozidlo bylo v provozu na vybraných linkách v Mostě a Litvínově v druhém únorovém týdnu. Podle ředitele tamního dopravního podniku se vše – i v zimě – obešlo bez potíží. Pozitivní ohlasy přišly i ze strany cestujících.

„Provoz byl v létě i v zimě bezproblémový, autobus je tichý a bezemisní. Aktuálně zpracováváme doporučení ohledně možného zařazení vodíkových autobusů do našeho vozového parku,“ uvedl Daniel Dunovský, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova.

„Průměrná spotřeba autobusu během zimního testu dosáhla 4,3 kg vodíku na 100 kilometrů, v létě tato hodnota byla 3,37 kg vodíku na 100 kilometrů. Více než na terénu, kde autobus jezdil, záleželo na stylu jízdy řidiče a obsazenosti busu. To nám ukázalo i rozmezí spotřeb v jednotlivých dnech, které se pohybovalo od 3,2 do 5,5 kg vodíku na 100 kilometrů. S celkovými výsledky letního i zimního testování jsme spokojeni,“ doplnil ředitel dopravního podniku.

Města Most a Litvínov spolu se společností ORLEN Unipetrol a dalšími subjekty jsou aktivní součástí vodíkové platformy v Ústeckém kraji. Obě města patří mezi průkopníky vodíkové mobility v hromadné dopravě.

„Snižování emisí z dopravy je jedním z našich dekarbonizačních cílů a vodík vnímáme jako jeden z nástrojů, jak těchto cílů dosáhnout. Přednostmi vodíkových autobusů je snížení zátěže hlukem a nulové emise. Až obdržíme od dopravního podniku hodnotící zprávu, začneme řešit možnosti stálého zařazení vodíkových autobusů do pravidelného provozu naší městské hromadné dopravy,“ uvedl Marek Hrvol, primátor statutárního města Most.

Rozvoj nízkoemisní a bezemisní mobility ve veřejné dopravě je aktuální téma pro nedaleký Litvínov.

„Konečné rozhodnutí o zařazení vodíkových autobusů do hromadné dopravy bude výsledkem dalších diskusí,“ řekla Kamila Bláhová, starostka města Litvínov.

Vodík jako doplněk elektromobility

V testovacím provozu vodíkového autobusu obě města úzce spolupracovala se skupinou ORLEN Unipetrol, která tento vodíkový autobus zprostředkovala pro tento pilotní projekt a poskytla mu finanční podporu. „Vodíková technologie v dopravě je ideálním doplněním bateriové elektromobility pro podporu rozvoje nízko emisní a bezemisní osobní, hromadné i nákladní dopravy jak na silnici, tak na železnici,“ vysvětlil Maciej Romanów, člen představenstva společnosti ORLEN Unipetrol, a dodal: „V Litvínově Záluží na silnici I/27 máme veřejnou vodíkovou stanici. Nachází se v polovině hlavního tahu mezi oběma městy a pro provozování vodíkového autobusu je tedy v ideální lokalitě.“

Nízkopodlažní elektrický autobus s vodíkovými palivovými články vyvinula slovenská společnost Mobility&Innovation Production. Má celkovou délku 7 982 mm, šířku 2 550 mm a výšku 2 940 mm. Jeho maximální kapacita je až 68 cestujících, z toho 20 míst je k sezení. Plně klimatizovaný autobus ujede na vodík až 350 km a dalších 100 km na baterii. O pohon autobusu se stará elektromotor Siemens Elfa s celkovým výkonem 125 kW a točivým momentem 1 019 Nm. Elektromotor je napájen dvojicí akumulátorů s celkovou kapacitou 70 kWh. Celková kapacita čtyř vodíkových nádrží je 10,5 kg a jejich doplnění trvá 10 minut.

Vodík vás nemusí doprovázet jen na cestách, může být také ideálním doplňkem stravy i aktivního životního stylu. Dopřejte si vodu obohacenou Molekulárním Vodíkem®️ přímo z plechovky nebo vyzkoušejte některý z přípravků, který podpoří tvorbu Molekulárního Vodíku®️ přímo v těle a využijte potenciál nejmenší molekuly na maximum. 

Zdroj článku – ORLEN Unipetrol

Foto – zdroj – ORLEN Unipetrol