Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) společně s Ostravskou univerzitou a dalšími partnery spouští projekt REFRESH s cílem převést Moravskoslezský kraj na chytrý a zelený region. Projekt, který získal rekordní dotaci 2,5 miliardy korun, bude zaměřen na vývoj nových technologií, včetně vodíkových technologií, a zavedení udržitelných postupů do praxe.

REFRESH je založený na unikátním konceptu vzájemně provázaných tzv. živých laboratoří, v nichž se špičkový výzkum provádí v úzkém kontaktu s firmami a v souladu s požadavky koncových uživatelů. VŠB-TUO a Moravskoslezské inovační centrum, s podporou vedení Moravskoslezského kraje, vytvořily na základě tohoto přístupu strategickou vizi transformace regionu s názvem SMARAGD (SMARt And Green District). Projekt REFRESH je klíčovým nástrojem pro její naplnění.

„Živé laboratoře jsou základnou pro mnohostrannou spolupráci. Budou reagovat na nejvýznamnější společenské problémy a přinášet jejich řešení,“ vysvětlil ředitel REFRESH a prorektor VŠB-TUO pro strategii a spolupráci Igor Ivan. Cílem je podle Ivana zajistit podmínky pro příliv mladých lidí, špičkových vědců a investic do regionu, ale i vznik nových firem a start up projektů nebo zavedení inovací do výrobních procesů velkých podniků a společností. „Tím dojde k výraznému posílení jejich konkurenceschopnosti v celoevropském měřítku. Do regionu přineseme novou energii i příležitosti, ukážeme perspektivu mladým talentovaným lidem a přispějeme k transformaci kraje na chytrý a zelený region.“ 

 Inovace a vodíkové technologie
REFRESH bude soustředit své úsilí na vývoj nových materiálů a technologií pro zelenou energetiku a snížení uhlíkové stopy. "Výzkumné týmy budou reagovat také na rostoucí poptávku po nových materiálech v energetice i jiných odvětvích průmyslu, v nichž se dosud používají drahé, z geopolitických důvodů nedostupné nebo obtížně recyklovatelné suroviny. Nedílnou součástí projektu bude i vývoj unikátních technologií pro řešení starých ekologických zátěží, čištění důlních vod a obecně revitalizaci postuhelné krajiny," uvedl vedoucí Materials & Environment Lab a jeden z hlavních koordinátorů projektu Radek Zbořil.

Výzkumníci budou pracovat rovněž na využití alternativních zdrojů energie, vodíkových technologiích či inovativních metodách ukládání energie v moderních bateriových systémech. „Transformace energetiky směrem k využití udržitelných nízkouhlíkových technologií představuje klíčový krok k moderní a odolné společnosti. Právě do této oblasti směřuje výzkum Energy Lab, kde budeme systematicky zkoumat metody a technologie pro energetické zhodnocení alternativních paliv, včetně výzkumu přeměny a řízení energie i analýzy dopadu výsledků výzkumu na společnost a životní prostředí," uvedl vedoucí Energy Lab a ředitel Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO Stanislav Mišák.

Digitalizace a automatizace
Projekt se zaměří i na implementaci nových postupů digitalizace a robotizace průmyslových procesů, včetně dopravy. "V rámci výzkumných programů a aktivit zaměřených na inovace zásadně urychlíme zavádění digitalizace s aplikacemi umělé inteligence, robotiky a technologiemi aditivní výroby v průmyslových provozech," uvedl vedoucí laboratoře Industry 4.0 & Automotive Lab a proděkan pro spolupráci s průmyslem Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO Petr Šimoník.

Sociální a ekonomické aspekty
REFRESH nezanedbává ani sociální a ekonomické aspekty transformace. „Například situace v tradičních odvětvích, včetně podniku Liberty Ostrava, ukazuje, že region bude potřebovat sociální a organizační modely v oblasti nových kompetencí a technologií. Přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku bude možná rychlejší, než jsme očekávali. Chceme přispět k využití potenciálu nových technologií a zabránit tomu, aby 'geografie nespokojenosti' limitovala rozvoj regionu," uvedl vedoucí živé laboratoře Social Lab a prorektor OU Ondřej Slach.

Spolupráce s průmyslem a veřejnou správou
Projekt se opírá o spolupráci s průmyslovými partnery a veřejnou správou, aby byl úspěšně přenesen do praxe. "Vzdělání, podnikání, inovace a spolupráce státní správy se soukromým sektorem a univerzitami jsou hodnoty, díky kterým můžeme významně urychlit proces transformace našeho regionu," doplnil hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Primátor Ostravy Jan Dohnal a hejtman MS kraje Jan Krkoška na tiskové konferenci. Foto zdroj: VŠB

Financování a očekávané výsledky
Projekt REFRESH získal rekordní dotaci z operačního programu Spravedlivá transformace ve výši 2,5 miliardy korun. Jeho cílem je nejen transformovat Moravskoslezský kraj na chytrý a zelený region, ale také posílit jeho konkurenceschopnost a udržitelnost v rámci celé Evropy.

Z celkových nákladů je celá jedna miliarda určena na nové přístrojové vybavení. K národnímu superpočítačovému centru IT4Innovations a nedávno otevřenému Centru energetických a environmentálních technologií – explorer (CEETe) na VŠB-TUO přibudou další špičkově vybavená pracoviště: laboratoře zaměřené na palivové články a bateriové úložiště, nejvýkonnější národní mikroskopické centrum, polygon pro vývoj autonomních vozidel či jedno z největších univerzitních center 3D tisku ve střední Evropě. Do výzkumu v živých laboratořích se zapojí více než sto nových, převážně zahraničních vědců a unikátní infrastrukturu využije velká část ze současných více než 12 000 studentů univerzity.

Obě univerzity se v projektu zavázaly vytvořit spoluprací s průmyslovými partnery příjmy ve výši 450 milionů korun. VŠB-TUO aktivně spolupracuje s více než 500 firmami, z nichž značná část má zájem se do výzkumu v živých laboratořích aktivně zapojit. Na přenosu výsledků do praxe bude VŠB-TUO spolupracovat také s německými kolegy z Fraunhoferovy společnosti. Tato světově uznávaná výzkumná instituce je partnerem projektu REFRESH, který běží dle stanoveného harmonogramu.

Operační program Spravedlivá transformace spolufinancovaný Evropskou unií je zaměřený na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. V České republice se kromě Moravskoslezského týká také Karlovarského a Ústeckého kraje. Cílem podpory je umožnit regionům řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady transformace.