Jahody jsou známé pro svou choulostivost a snadnou degradaci během přepravy a skladování. Nová studie čínských vědců naznačuje, že zavlažování na bázi molekulárního vodíku pomocí vodíkové vody s nanobublinami může nejen zlepšit chuť jahod, ale také prodloužit jejich trvanlivost. Během 15denního skladování bylo pozorováno oddálení degradace kvality jahod včetně změn senzorických vlastností, obsahu vitamínu C a úbytku hmotnosti.
Pevnost ovoce je klíčovým faktorem ovlivňujícím jeho trvanlivost. Studie ukazuje, že zavlažování molekulárním vodíkem ve fázi sklizně zvyšuje a udržuje pevnost jahod během skladování. Plynulý vodík se ukázal jako přínosný pro zlepšení tolerance rostlin vůči stresům, což by mohlo hrát roli i v udržení kvality ovoce.Během skladování po dobu 15 dnů při 4 ℃ vodíková voda s nanobublinami (HNW) oddálila degradaci kvality jahodového ovoce, hodnocenou změnou senzorických vlastností (včetně vůně, lesku, barvy, tvaru a celkového hodnocení), úbytkem hmotnosti, obsahem vitamínu C, rozpustný cukr a titrovatelná kyselost a poměr cukr/kyselina.
Studie odhaluje, že molekulární vodík může ovlivnit molekulární markery spojené s biosyntézou ligninu, celulózy a hemicelulózy. Tyto látky jsou klíčové pro pevnost ovoce. Předsklizňová aplikace molekulárního vodíku je také spojena s genetickými změnami, které posilují strukturu a kvalitu jahod.Studie čínských vědců naznačuje, že zavlažování molekulárním vodíkem (HNW) může být nízkouhlíkovým a zdravým způsobem, jak prodloužit skladovatelnost a udržet kvalitu zemědělských produktů. Tato inovativní metoda by mohla přinést pozitivní změny v odvětví zemědělství a konzervace ovoce.