Ministerstvo životního prostředí zrekapitulovalo dosavadní průběh rozdělování dotací na podporu transformace uhelných regionů v Česku. Za zhruba rok fungování dotačního programu vyhlásilo výzvy v hodnotě více než 30 miliard korun, což jsou více než dvě třetiny celkových peněz vyčleněných z evropských fondů.
„Do konce roku by resort měl rozhodnout o poskytnutí dotací za deset miliard korun,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Evropské dotace z dotačního programu míří do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje, které se potýkají s přeměnou regionální ekonomiky, která byla dlouhodobě spojená s těžbou uhlí.
Celkem je pro Česko v operačním programu Spravedlivé transformace zhruba 41 miliard korun. Ministerstvo dosud vyhlásilo výzvy za 30,2 miliardy korun, přičemž regiony zatím zažádaly o více než 20 miliard korun. Ministerstvo v současnosti eviduje 32 strategických projektů.
Nejvíce podaných žádostí je zatím z Moravskoslezského kraje, kde rozhodnutí o poskytnutí dotace už dostal například ostravský projekt tzv. Černé kostky, který by se měl stát centrem vědy a digitalizace v kraji a také novým sídlem vědecké knihovny. Některé dříve zamýšlené projekty naopak odstoupily. Jde například o záměr výstavby továrny na výrobu baterií do elektrovozidel na místě hnědouhelné elektrárny Prunéřov na Chomutovsku.
V příštím roce se v rámci dalších výzev chce ministerstvo podle Hladíka zaměřit například na rozvoj vodíkové infrastruktury, brownfieldových území, posílení sociální stability nebo podporu zaměstnanosti.
V rozvoji vodíkových technologií ostatně trojice regionů už udělala důležitý krok. Jejich zástupci letos na jaře podepsali memorandum o spolupráci na tvorbě „vodíkových údolí“ (regionálních vodíkových ekosystémů) a na přípravě dalších částí vodíkového hospodářství.
Dotační program Spravedlivá transformace má přinést uhelným krajům zejména nové pracovní příležitosti, podpořit malé a střední podniky, investice do výzkumu a vývoje, vzdělávání dětí i dospělých a obnovu území zasaženého těžbou černého i hnědého uhlí.
zdroj fotek - BusinessInfo.cz a Ministerstvo životního prostředí
zdroj textu - ČTK a Ministerstvo životního prostředí