Lázně Slatinice, které se nacházejí nedaleko Olomouce, byly založeny už v 16. století. Tehdy byl objeven přírodní pramen středně mineralizované vody s obsahem sirovodíku, díky němuž si lázně získaly svůj věhlas. Dnes lázně nabízí zajímavé lázeňské a wellnes pobyty s řadou zajímavých procedur. Novinkou je také vodíková terapie. O dnešní podobě lázní jsme si povídali s jejich ředitelkou Irenou Vašicovou.

Lázně Slatinice jsou první akreditované léčebné lázně v České republice. Mohla byste v krátkosti představit jejich historii?
Lázně Slatinice, malé rodinné lázně, které se nacházejí nedaleko Olomouce, byly založeny už v 16. století. Tehdy byl objeven přírodní pramen středně mineralizované vody s obsahem sirovodíku, díky němuž si lázně získaly svůj věhlas. Tento přírodní léčivý zdroj blahodárně působí při bolestech zad i kloubů, také při osteoporóze či artróze, při pooperačních stavech, ale pomáhá rovněž uzdravovat kožní nemoci, především atopický ekzém či lupenku. V Lázních Slatinice se dnes léčí také onkologické i neurologické nemoci a částečně také nemoci oběhového ústrojí.

S jakými potížemi za vámi klienti nejčastěji přijíždí?
Nejčastěji k nám přijíždějí klienti s problémy pohybového aparátu a onemocněními nervovými. Ať už se jedná o klienty v rámci léčby v odborném léčebném ústavu, kde nejčastěji léčíme pacienty po totálních endoprotézách kloubů, po úrazech či po proběhlém akutním iktu nebo o klienty lázeňské péče např. s revmatoidní artritidou, osteoporózou, bolestivými syndromy, s chronickými bolestmi, rovněž s roztroušené sklerózou, extrapyramidovým syndromem, při poruchách plexů, periferních nervů a nervosvalových degenerativních nemocech, apod.
Každému klientovi je dle jeho aktuálního zdravotního stavu sestaven individuální léčebný plán, tak aby účinky léčby byly co nejefektivnější. K léčbě pohybového ústrojí a onemocnění nervových využíváme např. individuální a skupinová rehabilitační cvičení, sirné perličkové koupele, vířivé lázně, klasické a podvodní masáže, střídavé šlapací koupele, přísadové koupele, rašelinové obklady, parafínové obklady, elektroléčbu, magnetoterapii, ultrazvuk, elektroterapii, mechanoterapii a mnoho dalších léčebných procedur. Aktuálně chystáme projekt modernizace odborného léčebného ústavu, v rámci kterého dojde k dovybavení pracoviště řadou dalších moderních přístrojů.


Ředitelka Lázní Slatinice Irena Vašicová

Jaké procedury vaše lázně nabízejí?
K léčbě i relaxaci je využíváno více než 100 různých léčebných a speciálních procedur. Sirné i vonné koupele, léčebné, podvodní i relaxační masáže, různé varianty obkladů a zábalů, lymfodrenáže, inhalace, termoterapie, světloterapie, bazény, sauny a privátní SPA a mnoho dalších lázeňských procedur.

Jak jste se dozvěděli o účincích molekulárního vodíku? Co vy osobně na to říkáte?
Já jsem se s touto problematikou setkala již cca před 10 lety. Pravidelně piji vodu obohacenou vodíkem z lahve, kterou mám doma již řadu let.

Do jakých léčebných procedur chcete molekulární vodík zapojit a pro jaké pacienty?
Novinkou roku 2023 je právě vodíková terapie, která v našich lázních spočívá v inhalaci vodíku. K této proceduře je podáván také vodíkový nápoj. Vodíkovou terapii podáváme klientům v nové zóně Therapy v lázeňském domě Balnea a lze ji zakoupit na časování procedur nebo na recepci našich lázeňských domů. Já sama jsem opakovaně vyzkoušela vodíkovou terapii v našich lázních a věřím, že slouží a bude sloužit všem klientům k posilnění zdraví a nárůstu imunity.

__________________________________________________________________________

Areál lázní
Nejstarší budovou je lázeňský dům Morava z roku 1714. Nachází se zde restaurace, jídelna pro ubytované lázeňské hosty, knihovna, vyhřívaný sirný bazén, prostory vodoléčby a dalších procedur. Také je místem konání kulturních akcí. Hosté Lázní Slatinice si mohou vybrat z několika typů ubytování v některém z lázeňských domů. Součástí lázeňského parku je lázeňský dům Mánes. Lázeňský dům Hanačka byl kompletně zrekonstruován v roce 2010 a je situován 300 metrů od hlavního areálu. Pro klienty náročnější na soukromí i komfort je připraven Penzion Majorka, který je hojně využíván ke konání svateb a oslav, ale probíhá zde i bohatý kulturní program pro lázeňské hosty. V roce 2014 byl otevřen lázeňský dům Balnea, ten stojí na mírném kopci a nabízí hostům překrásný pohled na okolí. Celý areál je oázou klidu a od prvních okamžiků si připadáte jako v časech dávno minulých.

Therapy zóny
V lednu se v lázních otevřela nová Therapy zóna, která rozšířila kapacitu některých procedur a zároveň přinesla procedury nové. Mezi procedury s rozšířenou kapacitou patří oxygenoterapie, přístrojová lymfodrenáž dolních končetin a suchá uhličitá koupel. Nově je možné zkusit suchou masážní vanu nebo vodíkovou terapii.

Vodíková terapie může mít mnoho podob, ale v Lázních Slatinice probíhá formou vdechování molekulárního vodíku a pitím vodíkem nasycených vitamínových nápojů. Obecně lze říci, že vodík napomáhá proti oxidačnímu stresu, působí protizánětlivě, má protialergické efekty, zvyšuje výkon, snižuje únavu, urychluje regeneraci a rekonvalescenci po nemoci COVID-19. A na jaké konkrétní zdravotní problémy má pozitivní vliv? Jedná se o diabetes mellitus II. typu, zánět slinivky břišní, jater, střev, autoimunitní choroby, metabolický syndrom, ischemická choroba srdeční, ateroskleróza, nespavost, onkologická onemocnění, ochrana ledvin u zánětů, po transplantaci a při chemoterapii.

Lázně Slatinice jsou skvělou volbou, ať už na rekonvalescenci, nebo na rodinný výlet s dětmi. Mimo léčebné pobyty nabízí také lázeňský wellness na dva, tři nebo sedm dní, ale i různé kulturní vyžití. Zlatým hřebem je pak naše vyhlášená lázeňská kuchyně.