Vodík pro auta, hudbu, obytné domy…

Čistá genialita. Podepsaná na všem, co Luboš Hajský a jeho lidé z české firmy DEVINN vytvářejí – jejich vodíková řešení přinášejí světu originální, konkrétní, reálné cesty k využití vodíku coby čisté energie v mnoha oblastech lidského života.

Firma DEVINN patří do špičky českých inovativních firem (její jméno vzniklo spojením slov development a innovation). Nezabývá se jen vodíkovými aplikacemi, ale je úspěšná i v oborech elektromobility, automobilové světelné techniky, elektrotechniky, CAD konstrukcí a v oblasti inovací spalovacích motorů. Redakce H2 TIMES však jednoho ze zakladatelů (firmu založil se svou manželkou Věrou) a CEO DEVINN Luboše Hajského požádala o rozhovor právě na téma vodíkových produktů a vodíkových řešení DEVINN. Mimochodem – na začátku našeho setkání s panem Hajským v Jablonci nad Nisou jsme jej označili za průkopníka a vizionáře, on ale rozhodně zavrtěl hlavou a skromně nás ´poopravil´: „My tady v DEVINN jsme jen integrátoři. Spojujeme polocelky v něco nového.“ Nicméně – pravda je taková, že to „něco nové“ často ve světě nemá konkurenci…

Pane Hajský, mezi vaše vlastní vodíkové aplikace patří mobilní vodíkový generátor H2BASE (dokázal například napájet po celou dobu stage na ROCK FOR PEOPLE v letech 2021 a 2022), konstrukce pohonu nákladní vodíkové Tatry, mobilní vodíková plnička, nebo pojízdná vodíková nabíječka automobilů H2BOT. Ta bude mít světovou premiéru 19. října 2022 na veletrhu Hydrogen Technology Expo Europe v Brémách a vidět bude také na European Hydrogen Week v Bruselu o týden později. Jak jste se vlastně v DEVINN k vodíku dostali?

„Náš první vodíkový projekt vznikl úplně pragmaticky. Paradoxně v době, kdy jsme o vodíku ještě nevěděli. Bylo to v roce 2017, kdy celosvětový trend ´elektromobility´ byl už jasně vytýčen a kdy jsme pro jednu velkou českou automobilku vyvíjeli mobilní nabíječku. Původně jsme uvažovali, že na tuto mobilní nabíječku přestavíme nějaké osobní auto, třeba VW Golf, ale zjistili jsme, že když do něj dáme potřebnou nabíjecí baterii, tak uveze maximálně právě jen takovou 80kWh baterku a když dojede na místo nabíjení, tak sice úspěšně nabije elektromobil, kvůli kterému přijelo, ale už samo neodjede, už tam zůstane stát bez energie. Říkali jsme si tehdy dobře, tudy cesta nevede, ale zrovna v tu dobu, shodou neuvěřitelných náhod, mě moje známá pozvala na návštěvu Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Když jsem tam se svými kolegy přijel a procházeli jsme jednou částí tohoto ústavu, tak nám tam jeden z expertů říká: ´No a tady děláme s vodíkem a ten má tu vlastnost, že jeden kilogram vodíku uchová 33 kWh energie.´ A v tu chvíli jsme se na sebe s mými kolegy podívali a věděli jsme, že máme řešení pro naši mobilní nabíječku.“

Váš mobilní vodíkový generátor H2BASE je skvělou alternativou diesel agregátů, mimo jiné proto, že jde o zelenou, bezemisní technologii – odpadem je pouze čistá H2O. Využívat jej mohou například stavební firmy, organizátoři sportovních a kulturních eventů, sloužit může jako záložní zdroj třeba pro datová centra, nebo jím lze dobíjet elektromobily. Jeho mobilita a funkčnost byla také ověřena po zásahu tornáda na Moravě v roce 2021. Je možné z něj také sestavit výkonné systémy napájení kupříkladu obytných budov nebo průmyslových areálů – koneckonců i sídlo vaší firmy v Jablonci nad Nisou je napájeno elektřinou z vašeho vodíkového generátoru H2BASE. Můžete nám říci, jestli má H2BASE ve světě nějakou konkurenci a jaká je po něm poptávka? 

„Co se týče konkurence, po pravdě řečeno, úplně detailní celosvětovou rešerši nemám. Nicméně, ať už jsme byli v Japonsku, USA nebo třeba Německu, obdobné komplexní a mobilní řešení, které by bylo podobné H2BASE, jsme zatím neviděli. Rozhodně, pokud jde o střední Evropu, tu máme zmapovanou přesně, H2BASE nemá obdoby. A co se týče poptávky – vodíkový trh právě vzniká a my vidíme, že poptávka po H2BASE rychle narůstá. Jako DEVINN jsme rádi, že můžeme našim klientům ukazovat funkční, konkrétní, doslova hmatatelný produkt, nikoliv jen nějakou prezentaci jakési myšlenky vyvedené pouze na papíře.“

Dovolte poslední otázku: v jakých oblastech lidské činnosti ve 21. století může být podle vás vodík nejvíce prospěšný?

„Vodík je velmi zajímavý z hlediska energetické bezpečnosti a soběstačnosti díky možnosti vyrobit ho kdekoli a kýmkoli na světě. Je velkou příležitostí obecně především v průmyslu, energetice, lékařství a také vlakové a autobusové dopravě a zároveň i v těžké nákladní dopravě. Zatím vůbec nikomu, kdo se v celé blízké ´vodíkové budoucnosti´ chce prosadit se svými nápady a technologiemi, neujíždí vlak, protože pro všechny je to nové téma. Téma, které má smysl.“

 

Fotografie: H2 TIMES