Běhání je jednou z nejpopulárnějších forem cvičení, která nabízí mnoho zdravotních a fyzických výhod. Pokud se rozhodnete začít běhat, může to být skvělý způsob, jak zlepšit své zdraví a fyzickou kondici. Představíme vám, jak začít běhat a užít si to se skvělým výkonem a bez bolesti!

 1. Začněte pomalu
  Začít s běháním neznamená, že musíte hned běžet maraton. Naopak, je důležité začít pomalu a postupně zvyšovat svou zátěž. Začněte s krátkými intervaly běhu a chůze – například 1 minuta běhu a 2 minuty chůze – a postupně zvyšujte délku běhu a snižujte délku chůze, jakmile se cítíte pohodlněji. Nechte si čas na zvykání si na novou aktivitu a nepřetěžujte své tělo.

 2. Zvolte si správnou obuv
  Správná běžecká obuv je základem pro úspěšné běhání. Vyberte si obuv, která je pohodlná, podporuje vaše nohy a chrání je před případnými poraněními. Navštivte specializovaný obchod s běžeckou obuví, kde vám odborníci pomohou najít ten správný pár bot pro vaše potřeby a podle typu vašeho chodidla.
 3. Stanovte si cíle
  Stanovení si cílů je důležitou motivující součástí začátku s běháním. Zvažte, co chcete dosáhnout – může to být zlepšení kondice, ztráta váhy, příprava na závod nebo jen zdravější životní styl – a stanovte si reálné a měřitelné cíle. Například si můžete stanovit cíl běžet určitou vzdálenost nebo zvládnout určitý počet kilometrů za určitý čas.

 4. Využijte výhody vodíkové vody
  Vědecké studie ukazují, že vodík může být skvělým pomocníkem nejen u běhání, ale i ve sportu obecně. Například studie provedená na mladistvých fotbalistkách z čínského města Su-čou prokázala, že konzumace vody bohaté na vodík po dobu 2 měsíců vedla ke změně sérových hladin různých látek, které ovlivňují zánět a oxidační stres, a to včetně malondialdehydu a interleukinu-1.


  Další studie zjistila, že pití vodíkové vody před cvičením může snížit hladinu kyseliny mléčné v krvi a zlepšit ventilaci, což může vést ke zvýšení vytrvalosti a výkonnosti při cvičení.

 5. Vyzbrojte se informacemi
  Před začátkem běhání se informujte o správných technikách běhu, způsobech zahřátí a protahování a dalších důležitých aspektech, které vám pomohou předejít zraněním a maximalizovat výkon. Můžete si přečíst o správné technice běhu, různých typech tréninků, vhodných jídelníčcích pro běžce a dalších užitečných informacích, které vám pomohou při vašem běžeckém začátku.
 6. Každý pohyb je dobrý, důležité je začít

  Fyzická aktivita je prospěšná z několika důvodů a přináší řadu duševních, emocionálních a fyzických výhod. Byly také provedeny studie, které zjišťovaly vliv fyzické aktivity na duševní zdraví. Někteří zastánci vody bohaté na vodík se domnívají, že má potenciál poskytnout při fyzickém cvičení více zdravotních výhod, například lepší výkonnost a regeneraci. Ačkoli jsou údaje stále omezené a neprůkazné, studie ukázaly povzbudivé výsledky.

  Začátek běhání může být náročný, ale s těmito tipy a trochou trpělivosti se můžete stát lepším běžcem a užít si přínosy tohoto skvělého sportu. Nezapomeňte si užít každý krok a být hrdí na svůj pokrok!