Polské autobusy Solaris Urbino 12 s palivovými články budou od roku 2025 vozit cestující v oblasti Paříže a v Mantově v Itálii. Zejména ve francouzské metropolitní oblasti jsou ve snahách o ekologickou veřejnou dopravu pokrokoví. Tamní autobusový vozový park by do roku 2029 měl být stoprocentně bezemisní.

Ve Francii budou vodíkové autobusy Solaris součástí pilotního vodíkového projektu společnosti Île-de-France Mobilités. Výrobce dodá do Francie do roku 2025 celkem 22 vodíkových autobusů Urbino 12.

Nasazení vodíkových autobusů je součástí iniciativ zahájených v roce 2018, které mají postupně vést k obnově celého vozového parku autobusů v Île-de-France.

V Itálii získal Solaris zakázku od dopravce APAM Esercizio z Mantovy v Lombardii. Dodání pěti autobusů Solaris Urbino 12 hydrogen je plánováno na konec roku 2025. Provincie Mantova je zařazena v projektu "Vodíková údolí". V konečném důsledku projekt předpokládá produkci přes 1 500 tun vodíku z obnovitelných zdrojů ročně.

Solaris Urbino 12 hydrogen je vybaven palivovými články o výkonu 70 kW. Vodík bude skladován v pěti kompozitních nádržích umístěných na střeše vozidla. Autobusy budou vybaveny elektromotory v hnací nápravě, poháněné energií generovanou v palivovém článku. Díky této technologii budou autobusy do okolí vypouštět pouze vodní páru.

Přestože se jedná o první zakázku od zákazníka APAM Esercizio z Mantovy, pozice Solarisu na italském poloostrově je pevně daná. Svědčí o tom i nedávné významné zakázky, včetně 105 elektrobusů pro Milán, 112 kloubových trolejbusů pro AMT Genova, 130 Urbino 12 vodíkových autobusů pro TPER v Bologni a 90 vodíkových autobusů pro Azienda Veneziana della Mobilita.

 

Zdroj – Solaris

Foto – zdroj - Solaris