V pondělí skončila jednání o první části nových pravidel EU pro trh s vodíkem a zemním plynem. Legislativa má usnadnit investice do nové vodíkové infrastruktury, uvádí zpravodajský server Euractiv.

Tento týden zákonodárci Evropské unie dokončili schvalování první části vodíkového a plynárenského balíčku EU. Pravidla, která byla původně navržena v prosinci 2021, stanoví podmínky pro investice do vodíkové infrastruktury a upřednostňují těžko dekarbonizovatelná odvětví, jako je ocelářství a chemický průmysl.  „To umožní postupné vyřazení fosilních paliv z průmyslu, zajistí evropskou konkurenceschopnost a udrží pracovní místa v udržitelné ekonomice,“ uvedl Jens Geier, sociální demokrat z Německa, který byl hlavním vyjednavačem v Evropském parlamentu.

„Dohoda je velkým úspěchem, neboť podpoří zavádění vznikajícího vodíkového odvětví, přechod plynárenství na obnovitelné zdroje energie a rovněž stanoví pravidla pro ochranu spotřebitelů a posiluje bezpečnost dodávek,“ uvedla španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Ribera, která na jednáních jménem španělského předsednictví EU zastupovala 27 členských států EU.

Jeden z kompromisů, na kterém se nakonec vyjednavači shodli, je tzv. unbundling. Ten bude v oblasti obnovitelných plynů nakonec volnější, než jaký byl v původním návrhu Evropské komise a napomůže tak rozvoji budoucího trhu s obnovitelnými plyny a vodíkem.

Zástupci evropské legislativy považují za úspěch také přijetí nových pravidel pro ochranu spotřebitelů. Ti mají získat větší práva a podporu při přechodu na dodávky plynu bez fosilních paliv. Přijata byla také pravidla, která mají zabránit odpojování domácností od soustav.

I přes pozitivní reakci zákonodárců vyvolalo konečné znění balíčku kritiku. Německý think-tank Agora Energiewende například uvedl, že nová pravidla uvalí na daňové poplatníky zbytečně vysoké náklady, ztíží vstup nových výrobců vodíku a amoniaku z obnovitelných zdrojů na trh a navíc ani nevyjasňují, co se považuje za "nízkouhlíkový" vodík a biometan. Prozatím tak má Unie pouze definici zeleného vodíku, která je velmi restriktivní.

Vodík je pro EU jednou z klíčových komodit energetického přechodu. Dohodu nyní bude muset schválit Parlament a země EU prostřednictvím Rady. Zásadní změny se ovšem neočekávají.  Formálně by měla být nová legislativa schválena v březnu příštího roku.

Zdroj: euractiv.comoenergetice.cz

foto - zdroj: Denis LOMME, © European Union 2023