Spojené království kleslo z druhého na osmé místo v indexu připravenosti velkých ekonomik na nasazení čistého vodíku. Potencionál na zlepšení situace nabízí Skotsko, které vyrábí zelený vodík ve větrných elektrárnách na moři.
Ve zprávě, kterou vydaly Hydrogen UK a The Energy Networks Association (ENA) bylo srovnání politiky vývoje čistého vodíku ve Spojeném království s politikami v 16 zemích včetně Indie a Saúdské Arábie, informuje Financial Times. S&P Global Commodity Insights zdůrazňuje potenciál Skotska k využití větrné energie na moři pro výrobu zeleného vodíku, který by mohl přispět k dosažení cílů nulových emisí ve Spojeném království i v EU.
Pokrok v rozvoji čistého vodíku se ve Spojeném království od roku 2021 zpomalil. Konkurence při získávání mezinárodních investic dramaticky vzrostla a z původně druhého místa za Jižní Koreou, kleslo Spojené království na osmou příčku za USA, Kanadu, Německo, Nizozemsko, Francii a Japonsko.
"Zmeškané příležitosti ke schválení nezbytné legislativy a politická nejistota ohledně politik a finančních opatření na podporu zavádění vodíku ve Spojeném království znamenají, že žádné velké projekty nepostoupily do fáze konečného investičního rozhodnutí," uvedly organizace ve zprávě zveřejněné 5. září, přestože vláda stanovila cíl 10 gigawattů výrobní kapacity do roku 2030.
Podobně situaci hodnotí i Výbor pro změnu klimatu, který v červnu uvedl, že Spojené království dělá „znepokojivě pomalý“ pokrok a „ztratilo své globální vedoucí postavení“ na cestě k dosažení stanoveného cíle čisté nuly do roku 2050.
Členové ENA pro plyn a Hydrogen UK stanovili čtyři doporučení pro Spojené království:
- Rychlejší a flexibilnější podpora výroby
- Okamžitá identifikace a podpora strategické infrastruktury
- Vyjasnění minimálních rolí vodíku v průmyslu, energetice, dopravě a teplárenství s podpůrnými opatřeními
- Stimulace domácích dodavatelských řetězců za účelem maximalizace ekonomických příležitostí
Hodnocení přichází uprostřed rostoucí debaty ve vládnoucí Konzervativní straně o jejím závazku k zelené politice v období před nadcházejícími volbami, které se očekávají příští rok.
Nedávná změna ve vládním vedení, včetně jmenování nové ministryně pro energetiku, Claire Coutinhové, blízké Rishimu Sunakovi a bývalý členky Konzervativní skupiny pro životní prostředí naznačuje, že Spojené království hledá způsoby, jak urychlit rozvoj čistého vodíku a dosáhnout svých cílů v oblasti snižování emisí.
Jedním hlavních úkolů nové ministryně bude mimo jiné návrh energetického zákona zahrnujícího i opatření pro přijetí vodíku, který byl parlamentu předložen před více než rokem. Překážkou v přijetí politik zaměřených na snižování emisí uhlíku nicméně může být veřejné mínění a obavy z dodatečných nákladů pro domácnosti.
Skotský větrný potenciál
Skotsko na druhé straně, má obrovský potenciál využít větrnou energii na moři k výrobě zeleného vodíku. Pobřežní větrné farmy by mohly být klíčem k dosažení nulových emisí a snižování závislosti na fosilních palivech. Tyto větrné farmy by mohly generovat dostatek elektrické energie pro elektrolýzu vody na vodík, což by mohlo přispět k dosažení cílů nulových emisí nejen ve Spojeném království, ale také v rámci Evropské unie. Klíčové je však vybudování potřebné infrastruktury pro výrobu, skladování a distribuci vodíku. To vyžaduje investice a strategické plánování.
Poukazuje na to zpráva poradenské skupiny Xodus z 5. září, která navazuje na studii Net Zero Technology Centre (NZTC) o navrhovaném plynovodu s vodíkovým páteřním spojem ze Skotska do pevninské Evropy s cílem využít potenciál země pro výrobu a export zeleného vodíku.
ScotWind udělilo v roce 2022 více než 24 GW potenciálních koncesí na pevné a plovoucí větrné elektrárny na moři. Crown Estate Scotland v březnu uzavřela 13 počátečních dohod na projekty plovoucích větrných elektráren na moři v celkovém objemu 5,5 GW v rámci Innovation a Targeted Oil & Gas (INTOG), určených k dekarbonizaci dodávek energie pro ropné a plynárenské platformy v Severním moři nebo k demonstraci technických inovací.
V klíčové vládní aukci 8. září nicméně nebyly zajištěny žádné nové kontrakty na projekty větrných elektráren na moři. Firmy, které se podílejí na rozvoji větrných elektráren, své rozhodnutí zdůvodnily tím, že maximální cena nabídnutá vládou neodráží rostoucí náklady v odvětví.
Vzhledem k různým výzvám a příležitostem, které obě tyto oblasti přinášejí, bude pro Spojené království důležité najít vyvážený přístup a investovat do čisté energie a technologií včetně vodíku, aby splnilo své závazky v oblasti klimatických změn a udržitelnosti. Je také důležité, aby vláda spolupracovala se soukromým sektorem a dalšími zainteresovanými stranami na dosažení těchto cílů.
Zdroj foto: cleantechnica.com, shfca.org.uk