Rada pro vodík (Hydrogen Council) představila prosincovou analýzu. Podle ní dynamika čistého vodíku pokračuje navzdory makroekonomickým překážkám; počet oznámených projektů vzrostl přibližně o 35 % na více než 1 400 z přibližně 1 050 v lednu - a ve srovnání s květnem 2022 se více než zdvojnásobil. Oznámené projekty představují investice v hodnotě více než 570 miliard USD do roku 2030, přičemž nejsilněji rostou projekty ve fázi FEED.

Prosincová aktualizace Hydrogen Insights 2023, kterou vydává Rada pro vodík a jejímž spoluautorem je společnost McKinsey & Company, je nejnovější aktualizací celosvětového vývoje v oblasti vodíku. Objem připravovaných projektů se zvýšil na 570 miliard USD, včetně výroby čistého vodíku, jeho konečného využití a infrastruktury, což je o 35 % více než před půl rokem.

Zjistilo se, že Evropa si udržuje své prvenství v celkovém objemu projektů s více než 190 miliardami USD oznámených investic. Pouze 7 % oznámených investic do čistého vodíku však již prošlo fází FID - v Evropě jsou to pouze 4 % (8 miliard USD), v Severní Americe 15 % (10 miliard USD), v Číně 35 % (12 miliard USD).

Vodíkové projekty v celosvětovém měřítku představují 45 mil. tun ročně ohlášené kapacity výroby čistého vodíku do roku 2030, z čehož více než 3 mil. tun ročně prošly do října letošního roku fází FID.

„Nejnovější údaje ukazují, že čistý vodík postupuje neustále kupředu, ale abychom dosáhli svých cílů, musíme spolupracovat. Uskutečnění celosvětově ohlášených více než 1 400 projektů na výrobu čistého vodíku a s tím související roční dodávky 45 milionů tun do roku 2030 bude vyžadovat ambiciózní společné kroky soukromých i veřejných subjektů," říká předseda představenstva společnosti Kawasaki Heavy Industries a spolupředseda Rady pro vodík Yoshinori Kanehana.

Přestože ohlášený nárůst je stále silný, je třeba oznámit více projektů a stávající projekty musí rychleji dozrát. K tomu, aby se svět včas dostal na cestu dekarbonizace, je zapotřebí dalších 430 miliard USD v projektech.

Podle generálního ředitele společnosti Linde a spolupředsedy Rady pro vodík Sanjiv Lamby je slibné, že se projekty čistého vodíku rozvíjejí napříč geografickými oblastmi. „Kapacita 12 GW elektrolyzérů dosáhla FID. Pokud má však vodík plnit svou úlohu při podpoře přechodu na novou energetiku, musíme na tomto tempu dále stavět. Toho lze dosáhnout díky správným regulačním rámcům a spolupráci v rámci celého vodíkového hodnotového řetězce."

Tento vývoj v oblasti vodíku se odehrává v náročnějším makroekonomickém prostředí. Vyšší kapitálové náklady, vyšší náklady na EPC a vyšší náklady na obnovitelnou energii zvýšily náklady na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů. Odhady nákladů na výrobu obnovitelného vodíku se zvýšily o 30-65 %, což ve výsledku znamená 4,5-6,5 USD/kg.

V dlouhodobém horizontu Rada pro vodík očekává, že výrobní náklady klesnou na 2,5-4 USD/kg obnovitelného vodíku.

Snížení nákladů na elektrolyzéry až o 70 % do roku 2050 je považováno za nejsilnější páku ke snížení investičních nákladů na obnovitelný vodík a celkových nákladů. K úplné optimalizaci CapEx na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů jsou však nutná další opatření – například standardizace projektů – a zatímco do roku 2030 by mohly klesnout o 45 %, zpráva uvádí, že aktivní optimalizace projektů by mohla snížit náklady o dalších 25 %.

„Optimalizace nákladů na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů je klíčem k zabránění nedávnému nárůstu nákladů na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů o 30-65 %. Zvýšení nákladů bylo způsobeno především celosvětovým zvýšením úrokových sazeb, omezeními v dodavatelském řetězci a zvýšenými náklady na obnovitelné zdroje energie. Optimalizace výroby vodíku z obnovitelných zdrojů by mohla snížit CapEx na polovinu oproti úrovni roku 2023," dodává Bernd Heid, Senior Partner ze společnosti McKinsey, která je spoluautorem vodíkové analýzy.