Ministryně pro inovace a růst Milena Stoycheva na konferenci OSN o změně klimatu COP28 v Dubaji uvedla, že projekt vodíkového údolí Stara Zagora získá 8,2 milionu EUR z prostředků EU. Bulharsko podle ní usiluje o zařazení mezi 20 zemí světa s fungujícím vodíkovým údolím.

Bulharský pavilon na konferenci OSN o změně klimatu COP28 v Dubaji hostil panel o technologiích průmyslové dekarbonizace ve střední a východní Evropě. Ministryně pro inovace a růst Milena Stoycheva (na obrázku třetí vpravo), která je součástí delegace země, uvedla, že jedním z hlavních cílů jejího ministerstva je umožnit podnikům udržitelný digitální a zelený přechod.

Zdůraznila význam řešení obnovitelných zdrojů energie, dekarbonizace a vodíkových technologií. Ministerstvo investovalo do rozvoje konceptu vodíkového údolí včetně infrastruktury v oblasti Staré Zagory s podporou Evropské komise, dodala Stoycheva.

Bulharsko chce patřit mezi průkopníky vodíkových údolí
Bulharsko podle ní usiluje o zařazení mezi 20 zemí světa s fungujícím vodíkovým údolím. Ministr dodal, že projekt dostane 8,2 milionu eur, získaných prostřednictvím Evropské unie. Vodíkové technologie podle ní významně podpoří dekarbonizaci bulharského hospodářství.

Ministerstvo poznamenalo, že vydalo národní vodíkový plán se zaměřením na vodík. Otevírá inovativní segment pro podnikání a ekonomiku a také nové investiční příležitosti, uvádí se v prohlášení.

Nízkouhlíkové vodíkové projekty hodně spoléhají na dotace
Koncept vodíkového údolí předpokládá vytvoření celého hodnotového řetězce od výroby a skladování přes distribuci až po spotřebu. Státní podpora je k dispozici pro zelený vodík získaný elektrolýzou využívající obnovitelnou elektřinu a celkově pro nízkouhlíkový vodík, který zahrnuje využití jaderné energie.

Technologie má ale před sebou dlouhou cestu, aby se stala konkurenceschopnou vodíku vyráběnému přímo z fosilního plynu, takže investoři stále spoléhají na masivní dotace v EU.

Na vývoji projektu se podílel současný ministr energetiky
Zagora Sustainable Hydrogen Region (ZAHYR) byl jedním ze sedmi menších projektů tohoto druhu, které získaly granty ve výši 8 milionů EUR v lednu od Horizon Europe. Byly schváleny prostřednictvím partnerství čistého vodíku, veřejno-soukromého mechanismu.

Na vývoji projektu ZAHYR se podílel ministr energetiky Rumen Radev, který se funkce ujal v červnu s novým kabinetem.

Stara Zagora je jednou z bulharských uhelných oblastí, která prochází přechodem k čistším zdrojům energie. V dalších aktualitách z okolí městský úřad zvažuje možnost instalace solární elektrárny na bývalé skládce, v současnosti v rekonstrukci.

Zdroj: Balkan green energy news