Společnost Tatra Trucks poprvé představuje svůj prototyp těžkého nákladního vozu na vodík na firemním videu. Vodíkové vozidlo Tatra Force e-Drive se na něm projíždí na kopřivnickém polygonu, kde se testují armádní speciály.

„Základní filozofií vývoje a stavby vodíkové Tatry je stoprocentní zachování TATRA-MOBILITY, tedy podvozku ‚tatrovácké koncepce‘. Prototyp je konstruován jako nákladní vůz pro použití v těžařském průmyslu,“ uvádí automobilka pod videem na svém YouTube kanále.

Prototyp vozu Tatra Force e-Drive s vodíkovými palivovými články (FCEV – Fuel Cell Electric Vehicle) společnost Tatra Trucks poprvé veřejnosti představila letos v říjnu během konference H2 Fórum 2023 v Ostravě. Teď Tatra zveřejnila na svých sítích první video, kde prototyp jezdí, a to v kopřivnickém areálu, kde se těžké vozy testují v terénu, na silnici i na vozovce s dlažebními kostkami.

Základem prototypu je nejnovější třetí generace modelové řady Tatra Force, která měla světovou premiéru v květnu na veletrhu PYROS 2023 v Brně. „U vozidla Tatra Force e-Drive jsme použili osmikolový podvozek tatrovácké koncepce s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami v konfiguraci 1+3 a pohonem tří náprav. Prototyp je konstruován jako nákladní vůz pro použití v těžařském průmyslu s celkovou hmotností 45 tun. Chceme si na něm otestovat různé technologie v těch nejnáročnějších provozních podmínkách,“ vysvětlil Radomír Smolka, ředitel výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks.

Video TATRY NA POLYGONU ZDE: https://www.youtube.com/watch?v=gB6SxbwH7hk

Zdroj energie přímo na palubě
Pohon prototypu je elektrický, je však koncipován tak, aby mohl být nezávislý na externích zdrojích elektrické energie. Vůz si tedy zdroj energie veze s sebou. Z tohoto důvodu jsou na něm kromě trakčního elektromotoru, trakčních baterií a dvou palivových článků instalovány také tlakové nádrže na vodík v plynném stavu. Palivové články tak vyrábějí potřebnou elektrickou energii chemickou reakcí z vodíku přímo na palubě vozu.

Výhodou této koncepce je velmi krátká doba plnění vodíkových nádrží v řádech minut, oproti bateriovým elektromobilům tedy odpadají časové prostoje potřebné pro nabíjení z externích zdrojů. V případě vybudování infrastruktury s vodíkovými plnícími stanicemi bude flexibilita vozu srovnatelná dokonce s automobily s běžnými spalovacími motory.

Vývoj vozu probíhá v rámci pětičlenného konsorcia, vedeného společností ÚJV Řež. Dalšími partnery projektu jsou automobilka TATRA TRUCKS, firma Devinn, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Centrum výzkumu Řež ze Skupiny ÚJV. Projekt je dotačně podporován Technologickou agenturou České republiky (TA ČR) v programu Trend.