Inhalace molekulárního vodíku zlepšuje fyzickou zdatnost pacientů s revmatickými onemocněními. To je výsledek studie, která téměř 2 roky probíhala v Lázních Teplice nad Bečvou, a na níž se podíleli odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci. Výzkumu se zúčastnilo 24 pacientů, kteří byli rozděleni do experimentální a placebo skupiny. Výsledky první skupiny byly o 50 % lepší oproti skupině druhé. Pacienti, kteří inhalovali vodík po dobu 15 dnů, vykázali signifikantní zlepšení při 6minutovém chodeckém testu a zaznamenali také zvýšený pohybový komfort a toleranci k zatížení a rostoucí svalové únavě.
Cílem této prospektivní, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie bylo ověřit účinnost inhalace molekulárního vodíku na zlepšení fyzické zdatnosti, snížení subjektivní námahy při pohybu a zlepšení autonomní kardiální regulace u pacientů s revmatickými obtížemi, kteří absolvují standardní léčebně-lázeňský pobyt v něm podstupují tradiční procedury společně s řízenou pohybovou aktivitu.
Výzkum vedl doc. PhDr. Michal Botek, Ph.D. z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, která se výzkumem molekulárního vodíku zabývá již více než 8 let. Technické zajištění ve formě generátorů vodíku poskytla společnost H2 Global Group, která dlouhodobě podporuje výzkum v této oblasti.
„Naše výsledky naznačují, že inhalace molekulárního vodíku vede k výraznému zlepšení funkčního stavu organismu u pacientů s revmatickými onemocněními,“ uvedl doc. Michal Botek. „Pacienti, kteří podstoupili 15denní inhalaci vodíku, vykázali signifikantní nárůst překonané vzdálenosti během 6minutového chodeckého testu, v průměru
o 93 metrů, což je zlepšení o 50 % oproti placebo skupině. Dále bylo zaznamenáno významné snížení subjektivně vnímaného úsilí během chůze se současným zlepšením funkčního stavu autonomního systému.“
„Terapie molekulárním vodíkem nám umožňuje nabídnout pacientům pokročilou formu rehabilitace, která nejen zlepšuje jejich fyzickou zdatnost, ale také podporuje regeneraci a celkovou pohodu,“ říká MUDr. Gabriela Hanslianová, vedoucí lékařka Lázní Teplice nad Bečvou. „Výsledky studie nás motivují k širšímu využití této inovativní metody v lázeňské péči.“
Tento výzkum navazuje na předchozí studie doc. Botka, včetně publikace z roku 2022, která prokázala pozitivní účinky inhalace vodíku na pacienty po prodělaném onemocnění COVID-19. Aktuálně tým doc. Botka z Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci zkoumá v Léčebných lázních Bludov, jak vliv má pravidelné pití vodíkové vody na metabolismus adolescentních pacientů s obezitou, kteří čtyři týdny cvičí a mají redukovaný kalorický příjem. „Dlouhodobě sledujeme široké spektrum terapeutických možností molekulárního vodíku, od respiračních parametrů přes metabolické až po kondiční ukazatele, a věříme, že jeho zdravotní benefity pro lázeňskou a pohybovou praxi je stále daleko širší,“ dodává Botek.
Profesor Shigeo Ohta, ředitel vědy a výzkumu v H2 Global Group, k výsledkům studie uvádí: „Molekulární vodík působí jako selektivní antioxidant, který chrání buňky před oxidačním stresem a zánětlivými procesy. Jeho vlastnosti z něj činí důležitý nástroj napomáhající snižovat chronický zánět u těchto typů onemocnění a zároveň podporuje rychlejší hojení.“
H2 Global Group dodala pro účely studie generátory molekulárního vodíku, které pacienti používali po dobu 15 dnů. Experimentální skupina vdechovala molekulární vodík pomocí nosní kanyly, zatímco placebo skupina vdechovala okolní vzduch. Tento dvojitě zaslepený experiment zajistil, že ani pacienti, ani obsluhující lázeňský personál nevěděli, kdo inhaluje vodík a kdo placebo, což přispělo k objektivním výsledkům studie. Generátory poskytly stabilní a bezpečné dodávky vodíku, který byl vdechován po dobu 60 minut denně.
Tato studie otevírá nové možnosti pro využití molekulárního vodíku v léčebných postupech, ať už formou inhalace či vodíkové vody, v rámci širšího spektra terapeutických indikací.